11 مزیت اصلی گرده زنبور عسل برای سلامتی

گرده زنبور عسل هانزا

گرده زنبور عسل مخلوطی از گرده گل، شهد، آنزیم ها، عسل، موم و ترشحات زنبور عسل است.
زنبورهای عسل جوی گرده گیاهان را جمع آوری کرده و به کندو منتقل می کنند و در آنجا ذخیره می شود و به عنوان غذا برای کلنی استفاده می شود.
گرده زنبور عسل را نباید با سایر محصولات زنبور عسل مانند عسل، ژل رویال یا لانه زنبوری اشتباه گرفت. این محصولات ممکن است حاوی گرده نباشند یا حاوی مواد دیگری باشند.
اخیراً گرده گل زنبور عسل در جامعه بهداشتی مورد توجه قرار گرفته است زیرا سرشار از مواد مغذی، اسیدهای آمینه، ویتامین ها، لیپیدها و بیش از 250 ماده فعال است.
در واقع، وزارت بهداشت فدرال در آلمان گرده زنبور عسل را به عنوان یک دارو به رسمیت می شناسد.
بسیاری از مطالعات اثرات گرده زنبور عسل بر سلامتی را مورد بررسی قرار داده اند و نتایج امیدوار کننده ای یافته اند.
در اینجا 11 مزیت گرده زنبور عسل برای سلامتی، با پشتوانه علم آورده شده است.

1. مشخصات غذایی چشمگیر با بیش از 250 ماده فعال

گرده زنبور عسل دارای مشخصات تغذیه ای چشمگیر است.
حاوی بیش از 250 ماده فعال بیولوژیکی از جمله پروتئین ها، کربوهیدرات ها، لیپیدها، اسیدهای چرب، ویتامین ها، مواد معدنی، آنزیم ها و آنتی اکسیدان ها است.

دانه های گرده زنبور عسل تقریباً از تشکیل شده است:

کربوهیدرات: 40%
پروتئین: 35 درصد
آب: 4-10٪
چربی: 5 درصد
سایر مواد: 5-15٪

دسته دوم شامل ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی بیوتیک ها و آنتی اکسیدان ها می شود.
با این حال، محتوای غذایی گرده به منبع گیاهی و فصل جمع آوری شده بستگی دارد.
به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند که گرده زنبور عسل جمع آوری شده از گیاهان کاج تقریباً 7٪ پروتئین دارد، در حالی که گرده جمع آوری شده از بسته های نخل خرما نزدیک به 35٪ پروتئین دارد.
علاوه بر این، گرده زنبور عسل برداشت شده در فصل بهار دارای ترکیب اسید آمینه متفاوتی نسبت به گرده جمع آوری شده در تابستان است.

گرده زنبور عسل هانزا
گرده زنبور عسل هانزا

2. محتوای آنتی اکسیدانی بالا از رادیکال های آزاد و بیماری های مزمن محافظت می کند

گرده زنبور عسل مملو از طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان ها، از جمله فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها، کورستین، کامفرول و گلوتاتیون است.
آنتی اکسیدان ها از بدن شما در برابر مولکول های بالقوه مضر به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند. آسیب ناشی از رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن مانند سرطان و دیابت نوع 2 مرتبط است.
لوله آزمایش، حیوانات و برخی مطالعات انسانی نشان داده اند که آنتی اکسیدان های گرده زنبور عسل می توانند التهاب مزمن را کاهش دهند، باکتری های مضر را از بین ببرند، با عفونت ها مبارزه کنند و با رشد و گسترش تومورها مبارزه کنند.
با این حال، محتوای آنتی اکسیدانی گرده زنبور عسل به منبع گیاهی آن نیز بستگی دارد.
مگر اینکه منبع گیاهی به طور خاص روی برچسب ذکر شده باشد، تعیین اینکه گرده زنبور شما از کجا آمده است دشوار است.

3. ممکن است عوامل خطر بیماری قلبی مانند چربی خون و کلسترول بالا را کاهش دهد.

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.
هم چربی خون بالا و هم کلسترول خون بالا با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط هستند. جالب توجه است که گرده زنبور عسل ممکن است این عوامل خطر را کاهش دهد.
به عنوان مثال، مطالعات حیوانی نشان داده است که عصاره گرده زنبور عسل می تواند سطح کلسترول خون، به ویژه کلسترول بد LDL را کاهش دهد.
در افراد مبتلا به نزدیک بینی ناشی از گرفتگی رگ ها، مکمل های گرده زنبور عسل سطح کلسترول خون را کاهش می دهد که میدان دید آنها را افزایش می دهد.
علاوه بر این، آنتی اکسیدان های موجود در گرده زنبور عسل ممکن است از لیپیدها در برابر اکسید شدن محافظت کنند. هنگامی که لیپیدها اکسید می شوند، می توانند به هم جمع شوند، رگ های خونی را محدود کرده و خطر بیماری قلبی شما را افزایش می دهد.

4. ممکن است عملکرد کبد را تقویت کند و از کبد شما در برابر مواد سمی محافظت کند

کبد شما یک اندام حیاتی است که می شکند و سموم را از خون شما دفع می کند.
مطالعات حیوانی نشان داده است که گرده زنبور عسل ممکن است توانایی سم زدایی آن را افزایش دهد.
در حیوانات مسن تر، گرده زنبور عسل دفاع آنتی اکسیدانی کبد را تقویت کرد و مواد زائد بیشتری مانند مالون دی آلدئید و اوره را از خون حذف کرد.
سایر مطالعات حیوانی نشان می دهد که آنتی اکسیدان های گرده زنبور عسل از کبد در برابر آسیب ناشی از چندین ماده سمی از جمله مصرف بیش از حد دارو محافظت می کنند. گرده زنبور عسل به بهبود کبد نیز کمک می کند.
با این حال، مطالعات انسانی کمی اثرات گرده زنبور عسل را بر عملکرد کبد ارزیابی کرده اند. مطالعات انسانی بیشتری برای ایجاد توصیه های بهداشتی مورد نیاز است.

5. چندین ترکیب را با خواص ضد التهابی بسته بندی می کند

گرده گل به طور سنتی برای کاهش التهاب و تورم استفاده می شود.
یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره گرده زنبور عسل تورم پنجه موش‌ها را تا 75 درصد کاهش می‌دهد (منبع معتبر 15).
در واقع، اثرات ضد التهابی آن با چندین داروی ضد التهابی غیر استروئیدی مانند فنیل بوتازون، ایندومتاسین، آنالژین و ناپروکسن مقایسه شده است.
گرده زنبور عسل حاوی چندین ترکیب است که می تواند التهاب و تورم را کاهش دهد، از جمله آنتی اکسیدان کورستین، که تولید اسیدهای چرب امگا 6 التهابی مانند اسید آراشیدونیک را کاهش می دهد.
علاوه بر این، ترکیبات گیاهی موجود در گرده زنبور عسل ممکن است فرآیندهای بیولوژیکی را که تولید هورمون‌های التهابی مانند فاکتور نکروز تومور (TNF) را تحریک می‌کنند، سرکوب کند.

پیشنهاد مطالعه : درباره عسل

6. ممکن است با تقویت ایمنی و کشتن باکتری ها به شما در جلوگیری از بیماری کمک کند

گرده زنبور عسل ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند و به شما در جلوگیری از بیماری ها و واکنش های ناخواسته کمک کند.
برای نمونه، تحقیقات نشان داده است که ممکن است شدت و شروع آلرژی را کاهش دهد.
در یک مطالعه، گرده زنبور عسل به طور قابل توجهی فعال شدن ماست سل ها را کاهش می دهد. ماست سل ها، هنگامی که فعال می شوند، مواد شیمیایی آزاد می کنند که باعث واکنش آلرژیک می شود.
همچنین، چندین مطالعه در لوله آزمایش تایید کرده اند که گرده زنبور عسل دارای خواص ضد میکروبی قوی است.
عصاره گرده زنبور عسل باکتری‌های بالقوه مضر مانند E. coli، سالمونلا، سودوموناس آئروژینوزا و همچنین باکتری‌هایی را که باعث عفونت استاف می‌شوند را از بین می‌برد.

7. ممکن است به بهبود زخم و جلوگیری از عفونت کمک کند

گرده زنبور عسل دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که ممکن است به بدن شما در بهبود زخم کمک کند.
به عنوان مثال، تحقیقات حیوانی نشان داد که عصاره گرده زنبور عسل به طور مشابهی مانند سولفادیازین نقره، یک استاندارد طلایی در درمان سوختگی، در درمان زخم های سوختگی موثر بوده و عوارض جانبی بسیار کمتری ایجاد می کند.

مطالعه حیوانی دیگری نشان داد که استفاده از مومیایی حاوی گرده زنبور عسل بر روی سوختگی به میزان قابل توجهی بهبود را نسبت به داروهای استاندارد تسریع می‌کند.
خواص ضد میکروبی گرده زنبور عسل ممکن است از عفونت ها نیز جلوگیری کند، یک عامل خطر اصلی که می تواند روند بهبود خراش ها، بریدگی ها، ساییدگی ها و سوختگی ها را به خطر بیندازد.

8. ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشد

گرده زنبور عسل ممکن است برای درمان و پیشگیری از سرطان ها کاربرد داشته باشد، سرطان هایی که زمانی رخ می دهند که سلول ها به طور غیر طبیعی تکثیر می شوند.
مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که عصاره گرده زنبور عسل مانع رشد تومور و تحریک آپوپتوز – مرگ برنامه ریزی شده سلول ها – در سرطان های پروستات، روده بزرگ و لوسمی می شود.
گرده زنبور عسل از سیستوس (Cistus incanus L.) و بید سفید (Salix alba L.) ممکن است دارای خواص ضد استروژن باشد که می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه، پروستات و رحم را کاهش دهد.

9. ممکن است علائم یائسگی مانند گرگرفتگی را کاهش دهد

یائسگی، که نشانه توقف قاعدگی در زنان است، اغلب با علائم ناراحت کننده مانند گرگرفتگی، تعریق شبانه، تغییرات خلق و خو و اختلالات خواب همراه است.
مطالعات نشان می دهد که گرده گل می تواند علائم یائسگی را کاهش دهد.
در یک مطالعه، 71 درصد از زنان احساس کردند که علائم یائسگی در هنگام مصرف گرده زنبور عسل بهبود یافته است.
در مطالعه ای دیگر، 65 درصد از زنانی که مکمل گرده مصرف می کردند، گرگرفتگی کمتری را تجربه کردند. این زنان بهبودهای سلامت دیگری را نیز نشان دادند، مانند خواب بهتر، کاهش تحریک پذیری، درد کمتر مفاصل و بهبود خلق و خو و انرژی.
علاوه بر این، یک مطالعه سه ماهه نشان داد که زنانی که مکمل‌های گرده زنبور عسل مصرف می‌کنند، علائم یائسگی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. علاوه بر این، این مکمل ها به کاهش کلسترول LDL “بد” و افزایش کلسترول HDL “خوب” کمک کردند.

10. ممکن است استفاده از مواد مغذی، متابولیسم و طول عمر را بهبود بخشد

برخی شواهد حاکی از آن است که گرده گل ممکن است استفاده بدن شما از مواد مغذی را بهبود بخشد.
به عنوان مثال، موش‌های مبتلا به کمبود آهن با اضافه شدن گرده به رژیم غذایی خود، 66 درصد آهن بیشتری جذب کردند. این افزایش احتمالاً به دلیل این واقعیت است که گرده حاوی ویتامین C و بیوفلاونوئیدها است که جذب آهن را افزایش می دهد.
علاوه بر این، موش‌های سالمی که از گرده تغذیه می‌شدند، کلسیم و فسفر بیشتری را از رژیم غذایی خود جذب کردند. گرده حاوی پروتئین های باکیفیت و اسیدهای آمینه است که ممکن است به چنین جذبی کمک کند.
سایر مطالعات حیوانی نشان داده اند که گرده زنبور عسل ممکن است رشد ماهیچه ها را بهبود بخشد، متابولیسم را تسریع کند و طول عمر را افزایش دهد.
اگرچه مطالعات حیوانی امیدوارکننده است، اما مشخص نیست که آیا انسان ها از مزایای مشابهی برخوردار هستند یا خیر.

11. ایمن برای اکثر مردم و آسان برای اضافه کردن به رژیم غذایی شما

گرده زنبور عسل به شکل گرانول یا مکمل است و برای اکثر افراد بی خطر است.
می توانید آن را در فروشگاه های بهداشتی یا از زنبوردار محلی خود خریداری کنید.
گرانول ها را می توان به غذاهای مورد علاقه خود مانند صبحانه یا اسموتی ها اضافه کرد.
با این حال، افراد مبتلا به آلرژی به گرده یا نیش زنبور باید از محصولات گرده اجتناب کنند، زیرا ممکن است علائمی مانند خارش، تورم، تنگی نفس یا آنافیلاکسی ایجاد کنند.
این محصولات همچنین ممکن است با رقیق‌کننده‌های خون، مانند وارفارین تداخل منفی داشته باشند.
زنان باردار یا شیرده باید از محصولات گرده زنبور عسل اجتناب کنند، زیرا شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این محصولات برای نوزادان کاملاً ایمن هستند.

خط پایان

گرده زنبور عسل حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های زیادی است که آن را فوق العاده سالم می کند.
مطالعات گرده زنبور عسل و ترکیبات آن را با مزایای سلامتی مانند کاهش التهاب و همچنین بهبود ایمنی، علائم یائسگی و بهبود زخم مرتبط دانسته‌اند.
با این حال، بیشتر شواهد پیرامون گرده زنبور عسل و اجزای آن از مطالعات لوله آزمایش و حیوانات ناشی می شود. تحقیقات انسانی بیشتری برای روشن شدن مزایای سلامتی آن مورد نیاز است.
در همه موارد، گرده زنبور عسل یک مکمل عالی برای رژیم غذایی شما است و می توان آن را به راحتی از فروشگاه های بهداشتی یا زنبوردار محلی خود خریداری کرد.

منبع : healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *